Вітаю Вас Гість!
Четвер, 28.03.2024, 12:13
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Глиняни на карті України

hl3

Категорії розділу

про Глиняни [4]
статті та події про Глиняни
Інші [4]
Історія міста [17]
Історія Глинян: історичні факти та події

Анекдот

  Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 106

Тільки українська!

Статистика




Яндекс цитирования

Форма входу

  Нове на сайті

Випадкове фото

  Пошук

Підкажи нам ...

Якщо у Вас є пропозиції щодо розміщення нових розділів чи доповнення існуючих, обов'язково напишіть про це у розділі Зворотній зв'язок.

  Погода в Глинянах

Каталог статей

Головна » Статті » про Глиняни

Костел в Глинянах

          

Римо-католицьку парафію в Глинянах заснували в 1397р. ще Владислав Ягайло та його дружина, королева Ядвіга. Перший дерев'яний костел був освячений галицьким архієпископом Яковом Стрепою. 


Через часті турецькі та татарські набіги Глиняни часто палали. А з ними палав і храм. Та, разом з містом, феніксом відроджувався з купки попелу. І раз у раз - дерев'яним. Останній костел з дерева було зведено в Глинянах в першій половині XVIII ст. зусиллями пароха Франциска Мігальського. Відомо, що в 1766р. в храмі було 4 вівтарі (головний - Богоматері з дитятком, бічні - св. Анни, св. Яна Непомука (св. Франциска), св. Антонія. 

Дерев'яний костел простояв до 1820-х років. Починаючи з 1791р. зводиться мурований костел св. Духа. Будівництво завершили аж в 1831р. 3 квітня 1840р. храм освятив архієпископ Франциск Піштек. З 1843р. глинянський храм, що до того належав з 1765р. до буського деканату, сам стає центром деканату. 

На початку ХХ ст. до костелу належало 4 000 католиків з Глинян та навколишніх сіл. В 1903 р. будується філіальна каплиця в Словіті (коштом Завідовських-Вайсманів, в 1930-х роках її замінив новий мурований храм), в 1907р. - в Задвір'ї (стараннями Іполіта Богдана), Полтві, а в Скнилові родина Папроцьких звела дерев'яну каплицю ще в 1886р. 

Вулиця, на якій стояв храм, була з ним одного імені - Святого Миколая. 

Колись тут зберігався шанований образ Лопатинської богоматері (вивезений разом з іншим костельним майном по Другій світовій війні на польсько-чеський кордон, до Войціц (Wójcic), де був коронований). Ранньокласицистичний костел в радянські часи використовувався як зерносховище. В середині 1990-х років храм і парафіяльний будинок повернули католикам, а в 2001р. з Польщі прибула й частина колишнього костельного майна. 

Зусиллями теперішнього пароха храму, Казиміра Квятковського, поруч з костелом на місці колишньої плебанії звели дім пілігріма ім. Яна Павла ІІ.

Категорія: про Глиняни | Додав: hlynyany (15.08.2008)
Переглядів: 1332 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: