Вітаю Вас Гість!
Середа, 24.04.2024, 13:20
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Глиняни на карті України

hl3

Категорії розділу

про Глиняни [4]
статті та події про Глиняни
Інші [4]
Історія міста [17]
Історія Глинян: історичні факти та події

Анекдот

  Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 106

Тільки українська!

Статистика




Яндекс цитирования

Форма входу

  Нове на сайті

Випадкове фото

  Пошук

Підкажи нам ...

Якщо у Вас є пропозиції щодо розміщення нових розділів чи доповнення існуючих, обов'язково напишіть про це у розділі Зворотній зв'язок.

  Погода в Глинянах

Каталог статей

Головна » Статті » Історія міста

Шкільництво

У географічному довіднику польського королівства, з 1881 р., є згадка, що в 1862 р. в Глинянах була триклясна школа, в якій навчались 107 дітей шкільного віку. Як дальше розвивалось у Глинянах шкільництво - не має­мо докладних записів. Звіт шеметизму Львівської греко-католицької Митрополії показує, що в 1931/2 році відвідували чотириклясну школу 390 дітей.

Про розвиток шкільництва маємо відомості від 1901 року, себто від часу побудови нової поверхової школи. Закінчивши будівництво школи, розпочали в ній навчання під керівництвом директора Затлокаля. Учителювали тоді: Марія Лотоцька, Марія Зельська, п. Ярема, Роман Романів, його дружина Марія Романів і Самуель Дрешер. Після відходу дир. Затлокаля прийшов на його місце Михайло Головчак; його дружина також учителювала (обидвоє українці). М. Головчак провадив школу до при­ходу польської влади - до 1920 р. Під час українсько-польської війни школа була замкнена. В будинку був військовий шпиталь. Коли шпиталь вивезли - школа продовжувала працю.

Польська влада переорганізувала шкільну систему так, що чисто українську чотириклясну школу замінено на утраквістичну школу, з директором-поляком п. Гавліцьішм і його дружиною, як учителькою; прийнято та­кож нові учительські сили: Тршинецьку, Домбровську і Свідкивичову. Крім чотириклясної народної школи, працювала в Глинянах польська школа («Т-во Школи Лю-довей»), яку провадила Ядвіґа Дроздович. У 1926 р. те Товариство зреформувало свою чотириклясну школу на сімклясну, в якій вчили, крім учителів з 4-клясної шко­ли, Ядвіґа Дроздович і п. Свідкевич з дружиною-учительною. За совєтської окупації усіми школами керував Данило Курилович, якого совєти вивезли під час від­ступу. Окрім вищезгаданих шкіл, була ще в Глинянах Школа промислова, з директором п. Юрайдою, і вчите­лями пп. Ратушинським та Подсадним. Жиди мали свою, суто жидівську школу «Барона Гірша».

Категорія: Історія міста | Додав: hlynyany (17.11.2009)
Переглядів: 1770 | Коментарі: 4 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 2
2 Мирослава  
0
Шкода, що не вмію додавати фото - у сімейному архіві збереглася дитяча світлина доньок Данила Куриловича - Данусі і Люби. Є фото його братів.

1 Мирослава  
0
Данило Йосипович Курилович - мій родич (рідний брат прадіда Івана), народився у с.Немилів Радехівського району. Цікаво, чи у Глинянах є його нащадки? Василь Курилович - племінник Данила Йосиповича, деякий час навчався в Глинянах, зараз живе у с.Немилів, йому за 80, уривками пам’ятає дядька та роки навчання.

Ім`я *:
Email *:
Код *: